• Anasayfa
  • İnternet
  • 22 yılı neden Süleyman Çelebi Yılı İlan Edildi? Süleyman Çelebi Kim?

22 yılı neden Süleyman Çelebi Yılı İlan Edildi? Süleyman Çelebi Kim?

Resmi Gazete'de yer alan bir genelge ile 2022 yılının Süleyman Çelebi Yılı olarak anılmasına karar verildi. Tamam da Süleyman Çelebi kim ve neden böyle bir karara imza atıldı?
9kuyruk.com
893
.
9kuyruk.com
04 Haziran 2022 22:53
.
İnternet
.
Yazar: 9 kuyruk
22 yılı neden Süleyman Çelebi Yılı İlan Edildi? Süleyman Çelebi Kim?

1351-1422 yılları arasında yaşayan Süleyman Çelebi, dönemin önde gelen alimlerinden bir tanesiydi. Vesîletü’n-necât isimli bir eserin de sahibi olan Çelebi, bu eser ile adını Orta Asya ve Balkanlarda duyurmuştu. Vesîletü’n-necât; asker uğurlama, düğün, doğum ve ölüm, dini gün ve geceler gibi özel günlerde okutulan "Mevlid"in ta kendisidir. 


Vefatının 600. yılı UNESCO anma listesine eklendi


Resmi Gazete'de yer alan 2022/6 sayılı genelgede, Süleyman Çelebi'nin 600. ölüm yıl dönümünün UNESCO anma listesine eklendiği hatırlatıldı. İşte bu yüzden gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Türkiye'nin organize ettiği çeşitli anma etkinlikleri yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve gerekirse Cumhurbaşkanlığı, etkinliklerin gerçekleştirilmesinde koordineli bir biçimde çalışacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu genelge de bir de istekte bulundu. Bu istek, yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesiydi.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev