Ağ Topolojisi Nedir? / Ağ Topolojisi Türleri Nelerdir? - 9k

Ağ Topolojisi ingilizce çevirisi ile Network Topology Yerel Ağ Alanı (LAN) içinde mevcut olan bilgisayarların (sunucuların) Mantıksal ve Fiziki yerlerini ifade eder.
9kuyruk.com
992
.
9kuyruk.com
29 Ocak 2022 16:06
.
İnternet
.
Yazar: 9 kuyruk
Ağ Topolojisi Nedir? / Ağ Topolojisi Türleri Nelerdir? - 9k

Ağ Topolojisi Nedir?​


Ağ Topolojisi ingilizce çevirisi ile Network Topology Yerel Ağ Alanı (LAN) içinde mevcut olan bilgisayarların (sunucuların) Mantıksal ve Fiziki yerlerini ifade eder.


Network Topology (Ağ Topolojisi) Yerel Ağ Alanı (LAN) içerisinde bulunan bilgisayarların fiziksel ve mantıksal yerleşimini ifade eder. Fiziksel Topoloji ağ içerisinde bulunan tüm cihazların birbirlerine nasıl bağlanacağını ve bağlantı için ne tür kablo kullanacığını belirtirken Mantıksal Topoloji bu cihazların nasıl haberleşeceğini belirtir ve bu cihazları ortak bir protokol altında birleştirir. Kullanılmak istenen Ağ Teknolojisine göre farklı ağ topolojileri kullanılmaktadır.


Ağ Topolojisi Nedir?​


Ağ Topolojisi (Network Topology) iki başlık altında inceleyecek olursak;


Fiziksel Ağ Topolojisi (Physical Network Topology)


Fiziksel Ağ Topolojisi,Sunucuya bağlı olan ağ (LAN) bağlantılarının nasıl bağlantı oluşturduğunu,ne tür malzemeler kullanılarak ağ zinciri kurulduğunu ve kullanılan malzemelerin donanımsal olarak ne tür özelliklerinin olduğunu ifade eder.


Mantıksal Ağ Topolojisi (Logical Network Topology)


Mantıksal Ağ Topolojisi, Sistemsel olarak nasıl bağlantılar kurduğuna, kurulan bağlantıların nasıl haberleşeceğine ve kurulan bağlantıların nasıl iletişim kuracağına, ortak bir protokol altında birleşmesini ifade eder.


Bus Topolojisi (Bus Network Topology)


Bus Topolojisi (Bus Network Topology)


Bus Topolojisi,Bağlantı kurulması gereken tüm teknolojik cihazlar ana hat bir kablo ile birbirleri ile bağlantı kurmuştur.Ana hat üzerinde tüm cihazlar ile bağlantı kurulabildiğinden cihazlar ile erişim izni vardır. Bağlantıda kullanılan kablonun türü genellikle koaxial kablodur.


Bus Topolojisinin avantajları: • Kurulumu basit bir yapıdan oluşmaktadır.

 • Ağ üzerinde teknolojik cihaz eklemek ve çıkarmak basit bir işlem ile yapılmaktadır.

 • Ağ üzerinde kullanımda olan bir teknolojik cihazın devredışı bırakılması ağ üzerinde diğer cihazlarının çalışmasında herhangi bir aksaklığa sebebiyet vermez.

 • Kullanılan kablo miktarı normal kullanımlara göre daha azdır. Bu sebeple ekonomik katkı sağlar.

 • Switch yada Hub kullanımına gerek yoktur.


Bus Topolojisinin dezavantajları: • Performans bakımından pek iyi bir performans sağladığı söylenemez.

 • Veri gönderilmesi aynı anda sadece 1 cihaza mümkündür.

 • Kablolarda oluşabilecek kopmalarda ciddi hasarlı sonuçlar doğabilir.

 • Ağ üzerinde bir hata mevcut ise tespit edilmesi güç olabilir.


Halka Topolojisi (Ring Topology)


Halka Topolojisi (Ring Topology)


Halka Topolojisi, Aynı ağ üzerinde bulunan teknolojik cihazların bir halkaya benzer bir şekilde bağlantı kurmuş olmasıdır. Her Halka Topolojisi'nin içerisinde bulunan teknolojik cihazın iki adet komşu diyebileceğimiz teknolojik cihazı bulunur. Veri doğru hedef cihazı bulabilmek için token adı verdiğimiz bir jeton ile hedef eşleştirmesi yapar.

Halka Topolojisinin avantajları: • Ağ üzerinde bulunan tüm teknolojik cihazların yetkileri aynıdır.

 • Ağ üzerinde bir teknolojik cihaz eklemesi yapılır ise performans çok düşük şekilde etkilenir.

 • Herhangi bir sunucu (Bilgisayar)'a ihtiyacı bulunmamaktadır.


Yıldız Topolojisi (Star Topology)


Yıldız Topolojisi (Star Topology)


Yıldız Topolojisi, Ağ üzerinde bulunan teknolojik cihazlar bir yıldızı andırırcasına bir switch bağlantısına veya Hub bağlantısına bağlıdır.


Yıldız Topolojisinin avantajları: • Switch kullanılmak şartı ile Bus Topolojisine göre daha hızlı ve daha güvenliklidir.

 • Ağ üzerinde teknolojik cihaz ekleme ve çıkartmak oldukça basittir.

 • Yapısı ve kurulan bağlantının öğrenilmesi oldukça kolay ve basittir.


Yıldız Topolojisinin dezavantajları: • Bağlantı üzerinde merkezde mevcut olan Switch yada Hub'un arızalanması sonucunda bütün bağlantılar devre dışı kalır ve ağ çöker.

 • Diğer Ağ Topolojilerine göre kablo kullanımı aşırı fazladır.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev