• Anasayfa
  • İnternet
  • Adler Çucukların Doğum Sırası Kişiliğini Nasıl Etkiliyor?

Adler Çucukların Doğum Sırası Kişiliğini Nasıl Etkiliyor?

Alfler Adler Doğum sırası kişiliğinizi nasıl etkiliyor? İlk çocuk, Ortanca çocuk ve En küçük çocuk olmak kişilik gelişimini nasıl etkiliyor?
9kuyruk.com
1650
.
9kuyruk.com
27 Kasım 2021 23:26
.
İnternet
.
Yazar: 9kuyruk
Adler Çucukların Doğum Sırası Kişiliğini Nasıl Etkiliyor?

Bireysel psikoloji, kişilik gelişimi üzerinde doğum sırasının etkisi üzerine odaklanmaktadır ancak adler çocuğun doğum sırasının kesin bir etkiye sahip olacağıdan bahsetmemektedir. Adler'in ortaya koyduğu bilgiler daha çok doğum sırasının ne gibi psikolojik gelişim yaratacağı ve çocukların bunlara ne tarz tepkiler verebileceği üzerinedir.


Doğum Sırası Kişiliğinizi Nasıl Etkiliyor?


İlk Çocuk: İlk çocuk, küçüklüğünden itibaren yetişkinlerle iyi bir iletişim kurabilir. Diğer çocuklara oranla daha tedbirli davranmaya dikkat eder. Daha endişeli ve herşeyi kontrol etme eğilimindedir. Diğer insanlardan daha kabiliyetli olduğunu düşünür. Ailenin ilk çocuğu genellikle büyük hayallere sahiptir, büyük şeyler başarmak değim yerindeyse büyüyünce 'Büyük adam olmak' ister. Belirli bir konuda uzmanlaşmak ve başarıya ulaşmak onun için oldukça önemlidir.


Özellikler:


- Mükemmelliyetçi
- Kontrolcü
- Başarıyı seven
- Lider
- Tedbirli 
- Emir vermeyi seven


Ortanca Çocuk: İlk çocuğa oranla, ortanca çocuk mükemmelliyetçi değildir. Ortanca çocuk daha cok aile içindeki yerini belirginleştirmek ve aile bireyleriyne kendisini kabul ettirmek için çabalar. Sosyal ilişkilerde genellikle başarılıdır ve arkadaş çevresi geniştir. Kolay adapte olur, ayrıca yaraıcı ve beceriklidir.


Özellikler:


- Kolay adapte olan
- İnsanları memnun etmeyi seven
- Sosyal
- Barışçıl
- Uzlaşmacı
- Bağımsızlığına düşkün


En Küçük Çocuk: En son doğan çocuk bütün dikkatleri üzerine çeken, ailenin en cana yakını, herkesle arası iyi olanıdır. İnsanların dikkatini çekmeyi ve sempatilerini kazanmayı sever. Çekici olmak doğasında vardır. Ailenin en küçüğü özgür ruhlu olur, macerayı sever, risk almaya bayılır. Doğum günleri, yıl dönümleri gibi tarihleri hatırlamada pek başarılı değildir. Çok da önemsemez. Hayatın akışından keyif almayı en çok en küçük çocuklar bilir.


Özellikler:


- Sosyal
- Dışa dönük
- İlgi çekmeyi seven
- Manipülatif
- Ben merkezci
- Eğlenceli


Tek Çocuk: Tek çocuk genellikle ailenin ilk çocuğunun yaşadığı deneyimleri yaşar. Fakat ilk çocuktan farklı olarak, ilgi ve alakayı bölüşmek durumunda kaldıkları başka bir kardeşkerinin olmamasıdır. Tek çocuk dikkatleri üzerine çekmeyi sever. Yaptıklarının onaylanmasını ister. Detaylara odaklanmayı sever. Rahayına Düşkündür. Bu özellikler sebebiyle hayatta büyük başarıalra imza atsa da, kendisini mutlu etmekle ilgili sıkıntı yaşayabilir.


Özellikleri:


- Yüksek öz güven
- İlgi çekmeyi seven
- Titiz
- Lider
- Hassas
- Mükemmelliyetçi


Çocukların aynı ebeveynlere sahip olmalı aynı çevre içerisinde gelişim gösterecekleri sonucunu doğurmaz. Kendilerinden önce veya sonra kardeşlerinin olması/olmaması ebeveyn davranışlarında ve çevre tutumunda büyük etkiye sahiptir. Elbetteki her çocuk kendi yaşam tarzını oluşturacaktır. Fakat belirli sırada doğan çocukların geliştirdiği özellikler daha benzer olacaktır. Bu konuyla ilgili Alfler Adler, 4 doğum sırası üzerinde durmuştur.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev