• Anasayfa
  • Kitap
  • Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri - 8 Adımda Hızlı Okuma

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri - 8 Adımda Hızlı Okuma

Hızlı okuma İngilizce Speed Reading olarak geçer. Hızlı okuma yapmak demek metinleri hızlıca okumak değildir. Buna anlayarak hızlı okuma denir.
9kuyruk.com
1877
.
9kuyruk.com
24 Mayıs 2022 18:55
.
Kitap
.
Yazar: 9k
Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri - 8 Adımda Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Nedir?


Hızlı okuma İngilizce “Speed Reading” olarak geçer. Hızlı okuma yapmak demek metinleri hızlıca okumak değildir. Metinleri hem hızlı okumak hem de anlamak demektir. Buna “anlayarak hızlı okuma” denir. Eğer okuduklarınızı anlamadıysanız hızlı okumuş sayılmazsınız.


Hızlı Okumanın Amacı ve Faydaları:


Hayat akıp giderken ona uzaktan bakmak yerine onu ellerimizin arasına alabilir, ona ayak uydurabiliriz. Bunun için de hızlı okumak şarttır. Çünkü hızlı okumak zamandan tasarruf ettirir. Daha hızlı öğrenirsiniz.


Birçok insan ortalama dakikada 250 kelimelik bir hızla okur. Bunun anlamı bir kitap veya belgedeki ortalama bir sayfayı okumanın 1-2 dakika sürmesidir. Yine de dakikada 500 kelime hıza çıktığınızı düşünün. Tüm içeriği yarı sürede tarayabilirsiniz.


* Hızlı okumak öğrenme hızınızı artırır, motivasyonunuzu güçlendirir, başarılarınızın sürekliliğini sağlar, hafızanızı geliştirir.


Hızlı okumayı öğrenmenin ve hızlı okumayı geliştirmenin en etkili yolları şunlardır:



  • 1- Kelime dağarcığınızı genişletin.

  • 2- Görsel algılama yeteneğinizi geliştirin.

  • 3- Konsantre olun.

  • 4- Gözünüz ile okuyun.

  • 5- Eski okuma alışkanlıklarından kurtulun.

  • 6- Hızlı okuyabileceğinize inanın.

  • 7- Çok fazla kitap okuyun.

  • 8- Hızlı okuma kurslarına katılın.


Hızlı okumayı öğrenmenin en etkili yolları sayesinde okuduğunuzu anlayarak hızlı bir şekilde okumayı öğreneceksiniz. Özellikle hızlı okuma kurslarına katılmanız ve bu yönde eğitimler almanız size kısa zamanda büyük bir gelişme sağlayacaktır.


Hızlı Okuma Hızı Ne Kadar Arttırılabilir?


Ortalama bir insanın okuma hızı 300 kelime civarındadır. Bu rakam ülkemizde daha da düşüktür. Okuma hızı disiplinli bir çalışmayla 10 katına kadar çıkarılabilir. Ancak üst sınır belli değildir. Çünkü her sene hızlı 14 okuma rekorları kırılmaktadır. 2011 yılında 10 yaşındaki bir Türk çocuğu dakikada yaklaşık 12 bin kelime okumayı başarmış hızlı okuma sonrasında sorulan 20 sorunun tamamını doğru yanıtlamıştır. Okuma hızı konusunda ün yapmış kişilerin büyük çoğunluğu patronlar ve siyasetçilerdir. Çünkü zamanları çok kıymetli ve hızlı okumak zorundalar.


Hızlı Okuma Başarısının Anahtarları


Hızlı okumanın “nasıl” olduğunu bilmek sadece ilk adım. Hızlı okumada iyi hale gelmek için pratik yapmalısınız. Zayıf okuma alışkanlıklarınızı yok etmek ve hızlı okuma becerilerinde uzmanlaşmak için birkaç ipucunu aşağıda sağladık.


Pratik, pratik, pratik – becerilerinizi düzenli olarak kullanmalısınız. Okumak birkaç yılınızı aldı ve okuma becerilerini geliştirmek de zaman alacak.


Başlangıç için kolay metinler seçin – hızlı okumaya başladığınızda zorlayıcı kitaplar seçmeyin. Roman veya seyahat yazısı gibi hızlı okusanız bile anlayabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz metinler okuyun.


Hızlı okumayı doğru yapın – okuduğunuz her şeyde hızlı okumayı kullanamayabilirsiniz.


Yasal belgeler, yıllık raporlar veya sevdiklerinizden aldığınız e-postalar – bunları dikkatli bir şekilde ve iç ses kullanarak okumak daha iyi olacaktır.


Eğer mesajı tamamen anlamanız, bilgileri ezberlemeniz, detayları tartışmanız, incelemeniz gerekirse veya yazarın anlatmak istediğinden keyif almak isterseniz hızlı okuma yanlış bir yaklaşım olabilir.


Okuma hızınızı arttıracak işaretçi veya benzer bir araç kullanın – bir kağıt parçasını hızlı bir şekilde sayfanın alt kısmına çektiğinizde veya parmağınızı hızlı bir şekilde metin üzerinde dolaştırdığınızda, gözlerinizi ve beyninizi takip etmek için zorlarsınız.


Bir adım geri atın ve metnin yapısını kullanın – metnin yapısı ve organize edilme biçimini anlamak için bilgileri tarama, koyu renkle yazılmış kelimeleri arama ve yazarın bir konudan diğerine geçtiği noktaları belirleme bu yönteme dahil edilebilir.


Hızlı okumaya başladığınızda mevut okuma hızınızı işaretlemek önemlidir.


Hızlı okuma öğrenilebilen bir beceridir. Genellikle okumayı öğrendiğinizden beri geliştirdiğiniz kötü alışkanlıkları yenmeyi içerir. Sadece hızlı bir okuyucu haline gelmek önemli nokta değildir – aynı zamanda daha etkili bir okuyucu haline de gelmelisiniz. Hızlı okuma pratiği yaparken kelimeleri bloklarla okuma ve iç ses alışkanlığını bozma gibi uygulayabileceğiniz oldukça iyi teknikler vardır.


Hangi tekniği uygularsanız uygulayın her zaman okuma amacınızın farkında olmalısınız ve hızlı okumanın en uygun yaklaşım olup olmadığına karar vermelisiniz.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev