Capture Card Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Capture Card, bilgisayarların ve oyun konsollarının vazgeçilmezidir. Gelin Capture Card nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır bütün detaylarıyla görelim.
9kuyruk.com
877
.
9kuyruk.com
23 Mayıs 2022 12:48
.
Teknoloji
.
Yazar: 9 kuyruk
Capture Card Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Capture Card nedir?


Capture Card; bilgisayarlarda ve oyun konsollarında kullanılan, ekran içeriğini anlık olarak yüksek kalitede kaydeden, pek çok farklı platformda paylaşmaya hazır dijital koda dönüştüren bir cihazdır. Capture Card ile kaydedilen görüntüler daha sonra paylaşılmak üzere olduğu gibi anlık canlı yayın akışında da paylaşılmaya hazırdır. Tüm bilgisayarlar ve farklı nesil oyun konsollarıyla uyumlu olduğunu tercih edilmektedir.


Capture Card ne işe yarar?


Capture Card Nedir? Capture Card Ne İşe Yarar?


Pek çok oyun konsolunun dahili ekran kaydetme özelliğinin ve bilgisayarlar için görüntü yakalama yazılımlarının olduğu bir dönemde neden Capture Card kullanalım sorusu son derece mantıklı. Ancak bir kez olsun oyun oynarken canlı yayın yaptıysanız, özellikle bir oyun konsolu ekranı içeriğini paylaştıysanız farkı anlarsınız.


Capture Card, ekran içeriğini anlık olarak yüksek kalitede kaydetmekle kalmıyor, aynı zamanda canlı yayın akışı için gerekli bant genişliğini de sağlıyor. Üstelik farklı bağlantı portları sayesinde her nesil oyun konsoluna uyumlu olduğu için oyuncuları yeni bir konsol alma derdinden kurtarıyor.


Capture Card nasıl kullanılır?  • Adım 1: HDMI kablosunun bir ucunu Capture Card cihazına bağlayın.

  • Adım 2: HDMI kablosunun diğer ucunu ekrana bağlayın.

  • Adım 3: Bilgisayar ya da oyun konsolunu Capture Card cihazına bağlayın.


Adım 1: HDMI kablosunun bir ucunu Capture Card cihazına bağlayın:


Capture Card, ekran içeriğini anlık olarak yüksek kalitede kaydeden bir cihaz olduğu için öncelikle bir HDMI kablosuna ihtiyacınız var. İlk olarak HDMI kablosunun bir ucunu Capture Card cihazının giriş portuna takmalısınız. 


Adım 2: HDMI kablosunun diğer ucunu ekrana bağlayın:


Bir ucunu Capture Card cihazına bağladığınız HDMI kablosunun diğer ucunu oyun konsolu ya da bilgisayarınızı bağladığınız ekranın çıkış portuna bağlamalısınız. Böylece ekran içeriği direkt olarak Capture Card cihazınıza aktarılacak ve kaydedilecek.


Adım 3: Bilgisayar ya da oyun konsolunu Capture Card cihazına bağlayın:


Capture Card cihazı ve ekranı birbirine bağladıktan sonra geldik ekran içeriği sağlayacak cihaza. Bu cihaz bir bilgisayar ya da oyun konsolu olabilir. Bilgisayarınızı ya da oyun konsolunuzu USB ile ya da PCI-e ile Capture Card cihazına bağlayın. Zaten diğer cihazlar birbirine bağlı olduğu için artık ekran içeriği anlık olarak kaydedilmeye ve yayınlanmaya hazır olacak. 


Capture Card hangi cihazlarda kullanılır?


Capture Card Hangi Cihazlarda Kullanılır? Capture Card Nedir?


Capture Card cihazını birden fazla ekran ile kullandığınız Windows ve MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda, farklı nesil PlayStation oyun konsollarında, farklı nesil Xbox oyun konsollarınızda, 3DS’de, Wii’de, Nintendo Switch’de ve diğer pek çok farklı oyun konsolunda kullanabilirsiniz. Elbette, kullanacağınız cihaza göre farklı bağlantı kabloları kullanmanız gerekecektir. 


Capture Card alternatifi yazılımlar:  • CamStudio

  • QuickTime

  • Monosnap

  • Jing

  • VLC


Capture Card ile ekran kaydetme yazılımları arasındaki farklar:


Capture Card ile ekran kaydetme yazılımları arasındaki farklar nelerdir?


Öncelikle Capture Card, var olan donanımıza bağlı olmayan ayrı bir cihazdır. Bu nedenle çalıştığı zaman sistem performansınıza herhangi bir olumsuz etki yapmaz. Ancak ekran kaydetme yazılımları bilgisayarınızın dahili donanım gücü ile çalıştıkları için direkt olarak performans üzerinde etki yaratacaklardır.


Capture Card cihazları çok daha yüksek ses ve görüntü kalitesinde kayıt ve aktarım yapabilirler. Ekran kaydetme yazılımları, özellikle ücretsiz olanları, çoğu zaman tam olarak istenilen ses ve görüntü kalitesinde kayıt yapmazlar. Ancak birinin ücretli, birinin ise pek çok ücretsiz alternatifi olması profesyoneller için olmasa da amatör oyuncular için önemli bir tercih sebebidir. 


Ekran içeriğinizi anlık olarak yüksek kalitede kaydetmenizi sağlayan ve daha sonra ya da canlı olarak yayınlanmak üzere hazırlayan Capture Card nedir, ne işe yarar gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu cihaz yerine kullanabileceğiniz alternatif yazılımlardan bahsettik. Capture Card ve alternatifi yazılımlar hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev