CDR Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? - 9 kuyruk

CorelDRAW programı ile hazırlanmış vektör dosyaları ve CD’den kopyalanmış müzik dosyaları olan CDR dosyası nedir, nasıl açılır?
9kuyruk.com
1406
.
9kuyruk.com
07 Şubat 2022 22:48
.
Yazılım
.
Yazar: 9 kuyruk
CDR Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? - 9 kuyruk

CDR dosyası nedir?


.cdr uzantılı CDR dosyası, içinde CorelDRAW programı ile oluşturulmuş metin, resim, efekt, şekil gibi pek çok farklı içeriği barındıran bir vektör dosyasıdır. CorelDRAW görsel tasarım programı ile oluşturulmuş bu dosyalar, yine aynı program ile açılabilmektedir. Eğer böyle bir programa sahip değilseniz uygulayabileceğiniz farklı yöntemler var.


CDR dosyası nedir sorusunun diğer bir yanıtı da CD’den kopyalanmış müzik dosyasıdır. MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda CDR dosyası görüyorsanız bu dosyalar CD ya da DVD gibi bir aygıttan kopyalanmış müzik dosyaları olabilir. Böyle bir durumda farklı bir yöntem izlemeniz gerekir. 


CDR dosyası nasıl açılır?  • Yöntem #1: Görsel barındıran CDR dosyası açma

  • Yöntem #2: Ses barındıran CDR dosyası açma


Görsel barındıran CDR dosyası açma:


Görsel barındıran CDR dosyası açma. CDR dosyası nasıl açılır?


Uygulamanız gereken ilk yöntem, en güncel sürümdeki CorelDRAW programını kullanmaktır. Eğer bu programa sahip değilseniz şu uygulamalardan biri ile CDR dosyasını açabilirsiniz;Listelediğimiz bu uygulamalardan bazıları ücretli, bazıları ise ücretsizdir. Ücretli olanların deneme sürümünden yararlanabilirsiniz. 


Ses barındıran CDR dosyası açma:


Eğer MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bir CDR dosyası ile karşılaştıysanız ve bu dosyanın ses barındırdığını düşünüyorsanız iTunes üzerinden bu dosyayı kolayca oynatabilirsiniz. Söz konusu CDR dosyası CD’den kopyalanmış ses dosyasıdır, bu dosyayı yeniden bir CD ya da DVD’ye yazmak istiyorsanız ImgBurn ya da DVD Decrypter kullanabilirsiniz. 


CDR dosyası açılmıyor sorunu nasıl çözülür?


.cdr uzantılı CDR dosyaları ile MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda karşılaşıyorsanız bu dosya, bir CD ya da DVD’den kopyalanmış bir ses dosyası olabilir. iTunes uygulaması bu tür dosyaları kolayca açacaktır çünkü temel olarak standart ses dosyaları ile aralarında pek fazla fark yoktur.


Ne yaparsanız yapın CDR dosyası açılmıyorsa ve dönüştürme işlemini de gerçekleştiremiyorsanız elinizdeki dosyadan şüphe etmelisiniz. CDR dosyanız hasarlı ya da bozuk olabilir. Böyle bir durumda dosyayı edindiğiniz kaynak ile iletişime geçmeli ve dosyanın farklı bir kopyasını almalısınız.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev