DHCP Nedir, Ne işe Yarar, Ayarları Nasıl Yapılır?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ağda bulunan cihazlara ip adresi, ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS adresini otomatik atamak için kullanılan protokoldür.
9kuyruk.com
1068
.
9kuyruk.com
26 Ocak 2022 19:22
.
İnternet
.
Yazar: 9 kuyruk
DHCP Nedir, Ne işe Yarar, Ayarları Nasıl Yapılır?

DHCP Nedir?


DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ağınızda bulunan bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar veya IOT gibi cihazlarınıza ip adresi, ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS adresini otomatik atamak için kullanılan bir protokoldür. Bu bilgileri sağlayan DHCP sunucusu oldukça hızlı bir protokoldür.


Dynamic Host Configuration Protocol, kısaca DHCP, Türkçesi ile Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü aynı ağa bağlanmak isteyen birden fazla cihazın bağlantı için gerekli temel bilgilerini otomatik olarak sağlayan bir sunucu protokolüdür.


DHCP Ne İşe Yarar?


DHCP Nedir, Ne işe Yarar, Ayarları Nasıl Yapılır?


Bir ağda bulunan cihazlar ağa bağlanarak diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi veya internete bağlanabilmesi için aşağıdaki gibi bazı teknik gereksinimlere ihtiyacı vardır. • IP Adresi

 • Ağ Geçidi

 • Alt Ağ Maskesi

 • DNS Sunucu Adresi

 • WINS Sunucu Adresi


Tüm bu temel bilgiler sağlanmadığı sürece cihaz ağa doğru bir şekilde bağlanamaz, ağa bağlı diğer cihazlarla iletişim kuramaz ve internete bağlanamaz.


DHCP Nasıl Çalışır?


DHCP Nedir, Ne işe Yarar, Ayarları Nasıl Yapılır?


Ağdaki bir cihaz ilk DHCP sunucusunu tarafından gönderilen mesajı, yine DHCP sunucusu tarafından tüm ağa broadcast edilerek tekrar tekrar iletir. DHCP sunucusu tarafından gönderilen mesajı alan cihazın, bu ağa bağlanabilmesi için bir IP adresi gerekmektedir. DHCP bu adresini istemciye iletir. İstemci IP’yi kabul ederek DHCP sunucusuna istek mesajı gönderir ve cihaz (istemci), DHCP’nin ilettiği bu ip adresiyle ağınıza bağlanacaktır.


Windows DHCP Ayarları Nasıl Yapılır? • Ayarlar sayfasını açın.

 • Ağ ve İnternet sayfasını açın.

 • Ayarlarını değiştirmek istediğiniz ağı seçin ve Yönet yazısına tıklayın.

 • Ethernet ağını seçin.

 • Düzenle butonuna tıklayın.

 • IP ayarlarını düzenle seçeneğine tıklayın.

 • El ile ya da otomatik düzenlemeyi seçebilirsiniz.

 • Elle giriyorsanız IPv4 ve IPv6 ayarlarını belirleyin.

 • Düzenlemeleri kaydedin.

 • İşlem tamam.


DHCP Protokolünün Görevleri Nelerdir?


DHCP Nedir, Ne işe Yarar, Ayarları Nasıl Yapılır? • DHCP sunucusu bir dizi IP adresini kontrol eder ve bunları kalıcı olarak veya belirli bir süre için istemcilere tahsis eder. Sunucu, bir istemcinin kalıcı olmayan bir adresi ne kadar süreyle kullanabileceğini belirlemek için bir kiralama mekanizması kullanır. Adres artık kullanımda olmadığında havuza gönderilir ve yeniden atanabilir. Sunucu, DHCP ağ tablolarında istemcilere IP adreslerinin bağlanmasıyla ilgili bilgileri tutar ve birden fazla istemci tarafından hiçbir adresin kullanılmamasını sağlar.

 • Sunucu bir IP adresi atar ve ağ yapılandırması için ana bilgisayar adı, yayın adresi, ağ alt ağ maskesi, varsayılan ağ geçidi, ad hizmeti ve potansiyel olarak çok daha fazla bilgi gibi diğer bilgileri sağlar. Ağ yapılandırma bilgileri, sunucunun veri tabanından alınır.

 • Sunucu, bir BOOTP sunucusu keşfeden BOOTP istemcilerinden gelen yayınları dinler ve onlara bir IP adresi ve ön yükleme parametreleri sağlar. Bilgiler bir yönetici tarafından statik olarak yapılandırılmış olmalıdır. DHCP sunucusu aynı anda hem BOOTP sunucusu hem de DHCP sunucusu olarak çalışabilir.

 • Sunucu, BOOTP ve DHCP isteklerini diğer alt ağlardaki uygun sunuculara aktarır. Sunucu, bir BOOTP geçiş aracısı olarak yapılandırıldığında DHCP veya BOOTP hizmeti sağlayamaz.

 • Sunucu, DHCP istemcilerine ağ üzerinden ön yükleme yapmak için; IP adresi, önyükleme parametreleri ve ağ yapılandırma gibi bilgileri sağlayabilir. Sunucu, DHCP istemcilerinin bir geniş alan ağı (WAN) üzerinden ön yüklemesi ve tam yüklemesi için ihtiyaç duyduğu bilgileri de sağlayabilir.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev