Dosya Uzantısı Nedir? En Çok Kullanılan Dosya Uzantıları

Dosyanın isminin bitiminde .doc .pdf .txt .mp3 .mp4 .jpg .zip .rar gibi yazılar görürüz noktadan sonrası o dosyanın uzantısıdır. Popüler Dosya Uzantısı Nedir?
9kuyruk.com
1526
.
9kuyruk.com
08 Şubat 2022 18:14
.
Yazılım
.
Yazar: 9 kuyruk
Dosya Uzantısı Nedir? En Çok Kullanılan Dosya Uzantıları

Dosya Uzantısı Nedir?


Masaüstündeki herhangi bir dosyanın isminin bitiminde .doc .pdf .txt .mp3 .mp4 .jpg .zip .rar gibi yazılar görürüz noktadan (.) sonrası o dosyanın uzantısıdır. Örneğin .doc uzantısı word dosyalarına aittir veya .mp3 uzantısı ses dosyasının uzantısıdır.


Dosya Uzantısı Ne İşe Yarar? 


Kısaca dosya uzantısı ne işe yarar sorunuzun cevabı "Dosya uzantısı bilgisayarın o dosyanın hangi dosyalama türüne ait olduğunu ve o dosyayı hangi program ile çalıştırması gerektiğini bilgisayara bildirir." Örneğin masaüstündeki bir resime sağ tılayıp birlikte aç derseniz orada çıkan programlar sizin bilgisayarınızda yüklü olan ve resim açabilen uygulamalardır. 


Bir .mp3 dosyasına sağ tıklayıp birlikte aç dersenizde müzik oynatabilen programlar çıkar. Peki bu programları bilgisayar nerden biliyor dersenizde program kaynak kodunda bilgisayara öeneğin ben .mp3 .mp4 .ma4 .aac açabilirim diye bildiriyor.


En Çok Kullanılan Dosya Uzantıları


En Çok Kullanılan Dosya Uzantıları • JPG: JPEG, Joint Photographic Experts Group (Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu) tarafından standartlaştırılmış bir sayısal görüntü kodlama biçimidir.

 • TIFF: Tagged Image File Format (kısaca TIFF) grafik, fotoğraf gibi dosyalar için kullanılan bir biçimdir.

 • PNG: Taşınabilir Ağ Grafiği" anlamındaki (Portable Network Graphics) 'in kısaltmasıdır ve kayıpsız sıkıştırarak görüntü saklamak için kullanılan bir saklama biçimidir.

 • GIF: İngilizce Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Formatin kısaltmasıdır ve bir sayısal resim saklama biçimidir.

 • PDF: Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi, platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir.

 • EPS: Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam), stiren monomerden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir.

 • SVG: Scalable Vector Graphics'tir. Türkçe'ye ise Ölçeklendirilebilir Vektör Grafikleri olarak çevrilebilir.

 • AI: En basit ifadeyle yapay zeka (AI), görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelir.

 • DOC ve DOCX: DOCX dosyası, WORD programının kaydettiği dosya uzantısıdır. Bu uzantılar WORD üzerinde kaydedilerek oluşturuluyor. Kişiler genellikle WORD dosyalarını DOCX uzantısıyla görüntülüyor.

 • XLS ve XLSX: Excel 2007 ve Office 2007 vasıtasıyla oluşturulmuş durumda olan dosyalar .XLS yerine .XLSX dosya uzantısını kullanırlar.

 • TXT: TXT dosyaları bir dosya biçimi türü olarak ifade edilebilir. TXT dosya uzantısını gördüğünüz zaman bir metin dosyası olduğunu anlayabilirsiniz.

 • HTML: İngilizce Hyper Text Markup Language cümlesinin baş harflerinden oluşur, Türkçe anlamı ile Hiper Metin İşaret Dili olarak çevirilir. Biz bu cümleyi kısaca HTML olarak biliyoruz. HTML, İnternet ortamında veri paylaşımı adına kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir.

 • PPT ve PPTX: PPT dosya uzantısına sahip olması Microsoft PowerPoint sunum dosyası olduğunu göstermektedir. Günümüzde PowerPointin yeni sürümlerinde PPTX dosya uzantıları kullanılmaktadır.

 • MP3: MP3 (okunuşu Türkçe: me-pe-üç veya İngilizce: em-pi-tri, açılımı MPEG-1 Audio Layer III) (Film Uzmanlar Grubu Ses Katmanı 3) olan sıkıştırılmış ses biçimi ve bu biçimde kaydedilen seslere verilen ad. MP3 kelimesi, MPEG Layer 3'ün kısaltmasından oluşmuştur. 

 • WMA: Wma, mp3 gibi bir ses formatıdır. Windows media audio kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Media Player ile oynatılabilen müzik dosyasıdır.

 • MP4: MPEG-4 Bölüm 14 veya kısaca MP4, genellikle video ve ses depolamak için kullanılan bir kapsayıcı biçimidir.

 • FLV: FLV ya da tam adıyla Flash Video, Adobe Flash Player'ın öntanımlı video biçimidir.

 • AVI: Audio Video Interleave dosyaları olarak bilinen, bu .avi dosyaları çeşitli codec kullanılarak kodlanmış ses video veri oluşan multimedya içeriğini sıkıştırılır.

 • ZIP: Phil Katz, PKWARE, Inc. Zip, bir veri sıkıştırma ve arşivleme biçimidir.

 • RAR: RAR, (İngilizce: Roshal Archive kelimesinden) bir dosya sıkıştırma ve arşivleme formatıdır. Eugene Roshal tarafından oluşturulmuştur. Oluşturucusunun soyadını almıştır


Metin Dosyaları Uzantıları


 En çok kullanılan Metin Dosyaları Uzantıları


.txt uzantısı: Düz metin dosyaları için kullanılır.


.doc uzantısı: Microsoft Word dosyaları için kullanılır.


.docx uzantısı: Microsoft Word dosyaları için kullanılır.


.pdf uzantısı: PDF veya Portable Document Format; yazı tipleri, resimler, düzen, kağıt boyutu vb. bir belgeyi işlemek için gereken her şeyi içerir.


.html uzantsı: HTML, web sayfaları için kullanılan bir biçimlendirme dilidir. Aslında hem bir dil hem de bir dosya formatıdır.


.ppt ve .pptx uzantsı: Microsoft PowerPoint tarafından kullanılan dosya biçimleridir.


.indd – InDesign Document uzantsı: Adobe’nin InDesign uygulamasında proje için kullanılan tescilli dosya formatıdır.


.azw uzantsı: Amazon’un Kindle e-kitap biçimidir.


Görüntü Dosyaları Uzantıları


En çok kullanılan görüntü resim dosyaları uzantıları


.jpg, .jpeg uzantısı: JPEG, görüntüdeki verileri sıkıştıran bir görüntü dosyası biçimidir.


JPEG formatını kullanan dosyalar, birkaç dosya adı uzantısıyla bulunabilir: • .jpg

 • .jpeg

 • .jpe

 • .jif

 • .jfif

 • .jfi


.bmp uzantısı: Bitmap, tarama görüntülerinin saklandığı bir dosya biçimidir, herhangi bir sıkıştırma yapmadan resmin özelliklerini tutar.


.tif, .tiff uzatısı: TIFF veya Tagged Image File Format, renk derinliği ve diğer özellikleri nedeniyle grafik tasarımcılar ve diğer tasarım profesyonelleri arasında popüler olan yüksek kaliteli bir bitmap biçimidir.


.gif uzantısı: GIF veya Graphics Interchange Format, .gif dosyalarının en popüler özelliği, çok kısa video döngülerinin başka türlü statik bir görüntüye gömülmesine izin vererek canlandırılabilmeleridir.


.png uzantısı: PNG veya Portable Network Graphics, PNG, görüntü kalitesini düşürmeden dosya boyutunu küçük tutmaya yardımcı olan kayıpsız sıkıştırma sağlar.


.svg uzantısı: SVG veya Scalable Vector Graphic, XML tabanlı bir resim dosya uzantısıdır. SVG ayrıca HTML’ye ve dolayısıyla doğrudan web sayfalarına da dahil edilebilir.


.ai uzantısı: Bir vektör grafik düzenleme programı olan Adobe Illustrator için proje dosyası formatıdır.


.psd uzantısı: Bir görüntü düzenleme formatı olan Adobe Photoshop için proje dosyası formatıdır.


.ico uzantısı: Masaüstü simgeleri ve web sitesi “faviconları” için kullanılan görüntü dosyası formatıdır.


Ses Dosyaları Uzantıları


En çok kullanılan müzik dosyaları uzantıları


.wav uzantısı: WAV dosya formatı; Çoğunlukla ham ses örnekleri ve kısa uygulama içi ses efektleri için kullanılır.


.mp3 uzantısı: Taşınabilir müzik keyfi için en popüler ses biçimlerinden biri olan .mp3 biçimi, dosya boyutunu küçültmek için kayıplı sıkıştırma kullanır.


.aac uzantısı: AAC veya Advanced Audio Coding, .mp3’e bir geliştirme olacak şekilde tasarlanmıştır. AAC, iTunes tarafından kullanılır.


.midi, .mid uzantısı: MIDI veya Musical Instrument Digital Interface, tam olarak bir ses formatı değildir, müzik bilgisinin kaydedilmesi için bir veri formatıdır.


Video Dosyaları Uzantıları


En çok kullanılan video dosyaları uzantıları


.webm uzantısı: WebM, web sitelerine gömülü (özellikle HTML5 videolar için) nispeten kısa video kliplerle kullanılmak üzere tasarlanmış açık bir video uzantı formatıdır.


.flv uzantısı: Flash Video, Adobe Flash oynatıcı ile web üzerinden video akışı sağlamak için kullanılan bir formattır.


.mov, .qt uzantısı: QuickTime Movie formatı, Apple’ın QuickTime ortamı ve QuickTime film oynatıcısı tarafından kullanılan bir video formatıdır. 


.avi uzantısı: AVI veya Audio Video Interleave, web’de yaygın olarak benimsenen en eski video formatlarından biridir. 


.rm uzantısı: RealMedia oynatıcı için özel bir video formatıdır ve esas olarak içerik akışı için kullanılır.


.wmv uzantısı: Windows Media Video formatı Microsoft tarafından web üzerinden video akışında kullanılmak üzere RealMedia formatına rakip olarak tasarlanmıştır.


.mpg, .mpeg uzantısı: Motion Picture Expert Group tarafından geliştirilen video uzantı formatı olan MPEG, dünyada en yaygın uygulanan ses / video kodlama formatıdır.


MPEG dosyaları çok çeşitli dosya uzantılarıyla bulunabilir: • .mpg

 • .mpeg

 • .mp1

 • .mp2

 • .mp3

 • .m1v

 • .m1a

 • .m2a

 • .mpa

 • .mpv

 • .mp4


MP4, MPEG’in benzeridir ve QuickTime video formatını temel alır. Önceki MPEG formatlarıyla karşılaştırıldığında, daha iyi sıkıştırmaya, daha yüksek kaliteye (daha az kayıp) sahiptir ve altyazılar ve bölüm başlıkları gibi daha fazla meta veri taşıyabilir.


Dosya Arşiv Formatları


En çok kullanılan dosya arşiv dosyası uzantıları


Sıkıştırma ve arşivleme biçimleri, dosyaların boyutunu küçültmek ve birden çok dosyayı tek bir dosyada toplamak için kullanılır. Bu formatlar, dosyaları göndermeyi, almayı, yüklemeyi ve indirmeyi kolaylaştırır.


Dosya arşiv formatları aşağıdakileri içerir:


.zip: En popüler dosya sıkıştırma formatıdır.


.exe: Kendiliğinden açılan arşivler için kullanılır.


.dmg: Mac OSX uygulamaları için kullanılan, kendiliğinden açılan bir dosya formatıdır.


Diğer dosya arşiv formatları ise; .rar, .jar, .gzip, .katran ve .7z’dir.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev