Dünya’daki 10 En İyi Arama Motoru - 9kuyruk

Dünyadaki 10 en iyi arama motorları listemize göz atın. Dünya'nın en büyük aranma ve arama yapılan arama motoru hangisidir? Google günde kaç arama yapılıyor?
9kuyruk.com
981
.
9kuyruk.com
29 Ocak 2022 18:35
.
İnternet
.
Yazar: 9 kuyruk
Dünya’daki 10 En İyi Arama Motoru - 9kuyruk

Dünyadaki en iyi arama motorları listesinin tahtında yıllardır google oturuyor. Google'nın yıkılmaz tahtının sebesi ise sadece arama motoru olarak değil kullanıcılara sunduğu ürünleriyle orantılıdır. Google'ın tüm dünyaya sunduğu Başlıca Ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.  • Google : ,% 70.83 ile % 91.98 arasında dünya çapında pazar payına sahip en iyi arama motorudur.

 • Bing : Arama pazar payı % 2.55 ile % 12.61 arasındadır. Bu, Bing’i Google’a en iyi alternatif arama motoru olarak konumlandırıyor.

 • Yahoo :  pazar payı% 1.66 ile% 2.83 arasındadır.

 • Baidu : % 0,7 ile% 11,83 arasında küresel bir pazar payına sahiptir, ancak Çin’deki en popüler arama motorudur.

 • Yandex:  Rusya’nın en popüler arama motoru ,% 0,45 ile % 1,41 arasında küresel bir pazar payına sahiptir.

 • DuckDuckGo :  Pazar payı % 0.42 civarındadır.


Dünya’daki en iyi 10 Arama Motoru • Google

 • Bing

 • Baidu

 • Yahoo

 • Yandex

 • DuckDuckGo

 • Ask.com

 • Naver

 • Ecosia

 • Aol.com


Arama Motorları Analiz Detayları


Eeb trafiği analiz sitesi Statcounter'den elde edilen verilere göre, Alphabet şirketi çatısı altında faaliyet gösteren Google Arama Motoru dünyada diğer arama motorları arasında açık ara önde görünüyor. 


Dünyadaki en iyi 10 arama motoru


Sitede yer alan verilere göre, Google, dünya çapında diğer arama motorları ile kıyaslandığında yüzde 92,26'lık piyasa değerini elinde bulunduruyor. Microsoft çatısı altında faaliyet gösteren Bing ise yüzde 2,83 oranında piyasa değerine sahip. Listede yer alan diğer arama motorları ise yüzde 1,59 ile Yahoo, yüzde 1,14 ile Baidu, yüzde 0,5 ile DuckDuckGo ve yüzde 0,5 ile Yandex oldu.


Dünyadaki en iyi 10 arama motoru


Arama motorlarını farklı kıtalar halinde inceleyen verilere göre piyasa değeri açısından açık olan makas Afrika kıtasında daha çok açılıyor. Afrika kıtası verilerine göre, Google'ın piyasa değeri yüzde 97,03 olurken ona en yakın arama motoru ise yüzde 1,95 ile Bing oldu.


Dünya’daki en iyi 10 Arama Motoru


Verilere göre Çin'in dijital teknolojilere yaptığı yatırımlara rağmen Çinli Baidu Asya kıtasında çok etkili olamazken, yüzde 91,79'luk piyasa değerine sahip Google'ın ardından yüzde 2,71 ile ikinci sıraya yerleşmiş görünüyor. Veriler sadece Çin özelinde incelendiğinde ise Baidu yüzde 74.95 ile ilk sırada yer alırken, Google sadece yüzde 3,61'lik bir piyasa değerine sahip görünüyor.


Dünya’daki en iyi 10 Arama Motoru


Arama motoru sektörüne Yandex ile hızlı bir giriş yapan Rusya, verilere göre dünya piyasasında istediğini elde edemezken, ülke içinde Yandex'in kullanımını yaygınlaştırmış görünüyor. Verilere göre Rusya'da Google 58.37 ile en çok piyasa değerine sahip arama motoru olurken, Yandex 39.07 ile ikinci sıradan Google'yi takip ediyor.


Türkiye'de ilk iki Google ve Yandex'in 


Dünya’daki en iyi 10 Arama Motoru


Sitede yer verilere göre Yandex'in Türkiye'de kullanımını dünya ölçeği dikkate alındığında bir hayli yüksek görünüyor. Google yüzde 82.04 ile Türkiye'de de birinci sırada yer alırken, Yandex yüzde 14,41 ile Türkiye'de ikinci sırada yer alıyor.


Sitede ayrıca internet tarayıcıları üzerine yer alan verilere göre ise Google'ın sahip olduğu "Chrome" tarayıcısı yüzde 66.3 piyasa değeri ile ilk sırada yer alırken onu, yüzde 16,76 ile Safari, yüzde 4,08 ile Firefox takip ediyor. Tarayıcıların Türkiye'deki piyasa değerlerine bakıldığında ise yüzde 76.99 Chrome ilk sırada, 11.77 ile Safar ikinci sırada ve yüzde 6.75 ile Samsung internet üçüncü sırada yer alıyor.


Google'da saniyede 40 bin arama 


Dünya’daki en iyi 10 Arama Motoru


İnternet kullanımı hakkında anlık güncel veriler yayımlayan Internet Live Stats sitesinin verilerine göre ise Google'da saniyede 40 bin arama gerçekleştiriliyor. Bu sayı günde 3,5 milyar aramaya tekabül ederken, yılda ise 1,2 trilyon aramaya denk düşüyor.


Ek:


Google, Yandex, Alexa, Yahoo Nedir? - Detaylı Anlatım buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev