e-Devlet Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden ad soyad değiştirme işlemi nasıl yapılır? Ad soyad değiştirme şartları neler ve son işlem tarihi ne zaman?
9kuyruk.com
1523
.
9kuyruk.com
16 Mart 2022 21:27
.
İnternet
.
Yazar: 9 kuyruk
e-Devlet Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır?

2021 Ekim ayında yapılan resmi duyuru kapsamında e-Devlet üzerinden ad soyad değiştirmek mümkün. Peki e-Devlet üzerinden ad ve soyadı değiştirme işlemi nasıl yapılır?


e-Devlet uygulaması üzerinden ad soyad değiştirme nasıl yapılır? • Adım 1: e-Devlet mobil uygulaması üzerinden T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi ya da diğer giriş yöntemlerini kullanarak giriş yapın.

 • Adım 2: Alt kısımda bulunan seçeneklerden “Hizmetler” kısmına girin. Ardından “Kurumlar” seçeneğini seçin.

 • Adım 3: Alfabetik sıralanan hizmetlerden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” hizmetini seçin.

 • Adım 4: Buradan “Nüfus Kayıtlarındaki Hataların Düzeltilmesi Talebi” seçeneğini seçin. Altta “YENİ BAŞVURU” butonunu göreceksiniz. Yeni başvuru oluşturun.

 • Adım 5: Düzeltilmesini istediğiniz nüfus bilginizi seçin. Sonrasında mobil imza ya da SMS ile Doğrulama seçeneklerinden biriyle devam edin.

 • Adım 6: SMS ile doğrulamayı seçtiyseniz, T.C. kimlik seri numaranızı girdikten sonra bir sonraki sayfada sizden telefonunuza gelen güvenlik kodunu girmeniz gerekecek. Bu kodu istenen yere yazdıktan sonra ad soyad değiştirme başvurunuzu oluşturmuş olacaksınız.

 • Adım 7: Diğer bir nüfus bilginizi değiştirmek istiyorsanız aynı adımları uygulayarak bir başka talep daha oluşturabilirsiniz.


e-Devlet websitesinden isim soyisim değişikliği nasıl yapılır?


e-devlet ad ve soyad değisikligi nasıl yapılır? İsim ve soyisim değiştirme e devlet • Adım 1: e-Devlet resmi websitesinden giriş yöntemlerinden birini seçerek hesabınıza giriş yapın.

 • Adım 2: Anasayfada orta kısımda e-Hizmetler seçeneğini göreceksiniz. Buraya girdiğinizde karşınıza çıkan seçeneklerden “Kişisel Bilgiler” kısmına girin.

 • Adım 3: Yan kısımda alfabetik sıralanan hizmetler arasında rahatça gezinebilmeniz için harfler mevcut olacak. “N” harfine gelip “Nüfus Kayıtlarındaki Hataların Düzeltilmesi Talebi” seçeneğine tıklayın.

 • Adım 4: Başvuru oluşturun ve istenen boşlukları doldurarak isteğinize uygun bir isim değişikliği talebi oluşturun.

 • Adım 5: Mobil imza ya da SMS ile doğrulama yapabilirsiniz. SMS ile doğrulamayı seçerseniz T.C. kimlik seri numaranızı girdikten sonra telefonunuza gelen kodu istenen kısma yazın. Böylece ad soyad değiştirme talebinizi oluşturmuş olacaksınız.

 • Adım 6: Diğer bir nüfus bilginizi değiştirmek istiyorsanız aynı adımları uygulayarak bir başka talep daha oluşturabilirsiniz.


Mahkemesiz ad soyad değiştirme şartları neler?


e-devlet ad ve soyad değisikligi nasıl yapılır? İsim ve soyisim değiştirme e devlet


Bir mahkeme ya da dava ile uğraşmaksızın ad soyad değiştirme işlemini gerçekleştirmek için bazı şartlar mevcut. Bu şartlar Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre şu şekilde: • Kişinin soyadının Soyadı Kanununa aykırılık teşkil edecek şekilde imla veya yazım hatası olması

 • Soyadının genel ahlaka uymaması, anlam kaymalarına sebep olması

 • Toplumca komik bulunan isim ve/ veya soyada sahip olunması


Bu şartların dahil olması halinde 6 Aralık 2019 tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde ad soyad değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yani 6 Aralık 2022 bu fırsat için son gün. Bu işlemi belirlenen 3 yıl içerisinde yalnızca bir kez gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev