HTML5 Nedir? Farkları Nedir? Yenilikler Nelerdir?

Html5 nedir? html5 yenilikleri nelerdir? Html 5 nasıl kullanılır? Html 5 ile gelen yeni etiketlerden bazılarını listeledik. Html 5 ile gelen yenilikler ve örnek
9kuyruk.com
1730
.
9kuyruk.com
21 Ocak 2022 21:08
.
Yazılım
.
Yazar: 9k
HTML5 Nedir? Farkları Nedir? Yenilikler Nelerdir?

HTML5 NEDİR?


HTML5 ile gelen esnek yapı kod hatalarını aza indiriyor. Bununla birlikte kod hataları kısmen çözüldü. CSS ile olan uyum sorunu giderildi. Beraberinde getirdiği yeni taglar (etiketler) ve elementlerle birlikte hem içerik ve görsel olarak hemde arama motorlarına büyük kolaylıklar sağladı. Hala geliştirilme aşamasında olsada bugün birçok web tarayıcısı HTML 5 tercih etmekte.  HTML 5 önceki sürümlere göre bize ne nasıl kolaylıklar sağlıyor? HTML5’in faydaları neler?


HTML5 Yenilikleri


Dâhili Video ve Ses Oynatabilme: 


Bu özellik ile daha öncelerden 3. Parti dış kaynaklı yazılımlar ile video oynatılırken şimdi HTML5 ile bu sorun tarihe karıştı. HTML5 kendi içerisinde video ve sesleri yönetme imkânı sağladığı için herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymuyorsunuz.


Anlaşılabilir ve Yorumlanabilir Kod:


HTML5 önceki sürümlerine göre daha düzenli bir kod akışına sahiptir. Bu da onu daha sonralardan kolayca güncelleyebilmeyi sağlamaktadır.


Çevrimdışı Önbellek Özelliği:


Bir internet bağlantınız varken tarayıcı hafızasına alınan bir veri internetiniz yokken yüklemeye çalıştığınız sayfada önbellek tutulabildiği için bazı nesne ve yazılar görünebilmektedir.


Mobil Görünüme Uygunluk: 


HTML5 tablet, telefon ve bilgisayarlara özel ölçü alabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu yüzden ekranda her şey cihaz ekran ölçülerine göre şekil alabilir. HTML5 hâlâ geliştirilmeye devam etmektedir. Bu aşamada bile birçok web tasarımcısı HTML5’i daha verimli bulmuştur. Kısmen daha az kod yazma olanağı verse de HTML5 asıl gücünü PHP, ASP, ASP.net gibi web programlama dillerinden, JavaScript betik dilinden ve CSS’ ten alır.


Çapraz Tarayıcı Uyumluluğu:


HTML5'in bir dördüncü faydası ise Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari ve Opera dahil olmak üzere önemli web tarayıcılarının tümüyle çapraz uyumlu olmasıdır. Bu durum bahsi geçen tarayıcıların HTML5'in tüm öğelerini destekleneceği anlamına gelmez, fakat bu durumda dahi en azından doküman türü okumak mümkün olabilmektedir.


HTML5 Sistemi Nasıl Kullanılır?


Html sistemi herhangi bir programlama dili olmadığı gibi ses, yazı ve görüntü gibi verileri içeren sayfaları birbirine bağlar. Bu sayede sayfaların tamamı web tarayıcılarında görüntülenmektedir. Html sistemi ile JS ve CSS dosyaları kullanılarak yeni dinamik web siteleri meydana getirilebilir.
Web sitelerini kaliteli bir şekilde oluşturmak için yardım alınan hiper – metin işaretleme dilinin en güncel sürümü olan html5, önceki sürümler ile yanı özellikleri sunar. Ancak bu özellikler dışında yeni dünyanın kapılarını açan avantajları da beraberinde getirmiştir.


Temiz bir kodlama yapabileceğiniz bu yeni sistem ile tarayıcıların sitede doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. İşinizi tamamen kolaylaştıran html5, güncel kod parçacıkları içeriyor. Bu da verimli içerik oluşturmanın en önemli anahtarıdır.


HTML 5 ile gelen yeni etiketlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.


<canvas> : Sayfada bir tuval alanı oluşturup çizim javascript ile yapılır.
<audio> : Sayfaya ses oynatıcı bir modül eklemek için kullanılır.
<caption> : Sitenin başlığını düzenler .
<progress>: İşlem süreci göstergesi ekler.
<nav> : Menüleri ve bir takım zaruri işlevleri içine alır.
<footer> : Sitelerin en alt kısmını içine alır.
<section> : Sitelerin ana içerik kısmını içine alır.
<article> : Makale, deneme tarzı yazıları kapsar.
<embed> : Dışarıdan eklenen componentler için kullanılır.
<summary> : Yazının başlığını belirir.
<mark> : Yazı içerisinde özellikle üstünde durulan kelimeleri kapsar.
<figcaption> : <figure> elementinin başlığını belirler.
<figure> : Çeşitli medya içeriği gruplarını belirler.
<hgroup> : Başlık grubunu belirtir. H1, H2 gibi başlık elementleri burada belirtilir.
<datalist> : Düzenlenebilir elementlere otomatik tamamlama özelliği verilir.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev