• Anasayfa
 • İnternet
 • Instagram Gönderi, Hikaye, IGTV ve Reels Çözünürlüğü Nedir?

Instagram Gönderi, Hikaye, IGTV ve Reels Çözünürlüğü Nedir?

Instagram Reels Boyutu Nedir? instagram Hikaye Çözünürlüğü Nedir? Instagram TV (IGTV) Çözünürlüğü Nedir? Instagram Gönderi Çözünürlüğü Nedir?
9kuyruk.com
2173
.
9kuyruk.com
30 Ocak 2023 23:31
.
İnternet
.
Yazar: 9 kuyruk
Instagram Gönderi, Hikaye, IGTV ve Reels Çözünürlüğü Nedir?

Instagram post boyutu (çözünürlüğü) nedir? Neden önemli?


Instagram post boyutu ayarlama işlemine geçmeden önce en boy oranı kavramını bilmek gerekiyor. Bu, bir fotoğrafın/videonun yüksekliğine oranla genişliğini ifade eder. 4:5 veya 9:16 biçiminde yazılan en boy oranında ilk rakam genişliği, ikinci rakam yüksekliği temsil eder.


Fotoğraflarınızın ve videolarınızın Instagram’ın en boy oranı kurallarına mutlaka uyması gerekir. Aksi halde paylaştığınız içerikte vurgulamak istediğiniz noktalar gözükmeyecektir. Görüntünün önemli kısımları dışa taşabilir ve paylaşımınızda hoş durmaz. İstenmeyen can sıkıcı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle içeriklerinizi tasarlarken gönderi boyutlarına kesinlikle önem vermeniz gerekiyor.


Instagram Çözünürlükleri: • Reels Çözünürlüğü: 1080x1920 pikseldir.

 • Gönderi Çözünürlüğü: 1080x1080 pikseldir.

 • Hikaye Çözünürlüğü: 1080x1350 pikseldir.

 • IGTV Çözünürlüğü: 1080px1920 pikseldir.


Instagram Gönderi (Post) Çözünürlüğü


Instagram tarafından kabul edilen gönderi boyutu 1:1 oranı ve 1080×1080 pikseldir. Dolayısıyla paylaşacağınız fotoğrafı buna göre ölçeklemenizde fayda var. Instagram aynı zamanda dikey fotoğraflar paylaşmaya da izin veriyor. Burada 4:5 oranını yani 1080×1350 piksel boyutuna göre ölçekleme yapmanız gerekiyor.


Instagram Hikaye Çözünürlüğü


Instagram post boyutları kadar hikaye boyutları da büyük önem taşıyor. Bu noktada kabul edilen hikaye biçimi 9:6 en boy oranı olmakla birlikte 1080×1920 piksel boyutudur.


Instagram IGTV Çözünürlüğü


En boy oranı 9:16 olan dikey videolar yükleyebileceğiniz gibi 16:9 oranında yatay videolar da yükleyebilirsiniz. Dikey için için ideal boyut 1080 x 1920; yatay video için ise 1920 x 1080 piksel olarak belirlendi.


Instagram Reels Çözünürlüğü


IGTV’de olduğu gibi Reels kısmında da dikey videolar paylaşmak mümkün. Bu noktada videolarınızı takipçilerinizin en ideal şekilde görebilmesi için 9:16 en boy oranına göre ölçeklendirmeniz gerekiyor.Instagram Profil Fotoğrafı Boyutları


Instagram profilinizde kullanacağınız profil fotoğrafının kare olmasına oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. • Instagram profil fotoğrafı boyu 110 x 110 px olmalıdır.

 • Profil fotoğrafınız 1:1 kuralına uygun olmalıdır. Kısacası, Instagram profilinde kullanacağınız fotoğraf kare olmalıdır.


Instagram Gönderi Boyutları • Instagram gönderi ölçüleri 1080 x 1080 olabilir. Bu kare fotoğraf paylaşmak isteyenlerin kullanacağı gönderi boyutudur. Dilediğiniz takdirde bu piksellerin üzerinde 1200 x 1200 px olarak da gönderi boyutlarınızı ayarlayabilirsiniz.

 • Instagram'da yatay fotoğraf paylaşmak istiyorsanız eğer yatay fotoğrafın ölçüleri 1080 x 566 px olmalıdır.

 • Instagram'da paylaşılacak dikey fotoğraflar için de gönderi boyutlarının 1080 x1250 px ölçülerinde olması gerekmektedir.


Instagram Hikâye Boyutları  • Instagram hikâye boyutları 1080 x 1920 px ölçülerindedir.

 • Instagram hikâye oranları 9:16 oranına uygun olmalıdır.

 • Bunlarla beraber hikayenize ekleyebileceğiniz video ve fotoğraflarının maksimum dosya boyutu 4GB’dır.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev