JSON Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır?

Metin biçimindeki basit nesneleri ve temel veri yapısını barındıran .json uzantılı JSON dosyası nedir, ne işe yarar, nasıl açılır u dosya formatı hakkında bilmeniz gereken önemli detaylardan bahsettik. 
9kuyruk.com
1828
.
9kuyruk.com
15 Şubat 2022 19:38
.
Yazılım
.
Yazar: 9 kuyruk
JSON Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır?

Metin biçimindeki basit nesneleri ve temel veri yapısını barındıran .json uzantılı JSON dosyası nedir, ne işe yarar, nasıl açılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu dosya formatı hakkında bilmeniz gereken önemli detaylardan bahsettik. 


JSON dosyası nedir?


JavaScript Object Notation, Türkçesi ile Javascript Nesne Gösterimi, kısaca JSON; .json uzantılı olarak kullanılan ve yapılandırılan veri değişimini sağlayan bir dosya formatıdır. JSON dosyası metin biçimindedir. Temel olarak Java başta olmak üzere pek çok farklı programlama dili ile hazırlanmış basit nesneleri ve temel veri yapısını barındırır. 


JSON dosyası ne işe yarar?


.json uzantılı JSON dosya formatının temel amacı, yapılandırılan veri sistemlerinin değişimini ve transferini kolaylaştırmaktır. Basit metin biçiminde olduğu için az yer kaplar, kolay paylaşılır ve kolay saklanır. Java dilindeki değişmez nesne prensibi ile tasarlanmıştır. ECMAScript programlama dili kullanılarak geliştirilmiş olsa da bugün tüm programlama dillerinden bağımsızdır. 


JSON dosyası nasıl açılır?


JSON dosyası genel olarak metin biçiminde oluşturulmuş basit nesneleri ve temel verileri barındırır. Yani temel olarak bu dosya aslında bir metindir. İnsan tarafından da kolayca okunabilir. Aklınıza gelen tüm metin düzenleyici programlar ve internet tarayıcıları üzerinden JSON dosyasını açabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bazı uygulamalar şunlardır;


Windows için;  • Microsoft Not Defteri

  • Microsoft Word

  • VS Code

  • Atom


Mac için;  • Apple TextEdit

  • Mac VIm


Linux için;  • Vim editor

  • PICO


Android için;  • Android dosya görüntüleyicisi


JSON dosyası açılmıyor sorunu nasıl çözülür?


JSON dosyası, içinde Java başta olmak üzere pek çok farklı programlama dili ile oluşturulmuş birçok basit nesne ve temel veri yapısı barındırır. Yani son derece önemli bir dosyadır. Ancak temel olarak basit bir metin biçiminde olduğu için kolay kolay açılma sorunu yaşamazsınız.


.json uzantılı JSON dosyanızı tüm alternatif uygulamalar üzerinden açmayı denediyseniz ama bir türlü açamadıysanız dosya bozuk ya da hasarlı olabilir. Dosyayı edindiğiniz kaynak ile iletişime geçerek kendinize dosyanın tekrar gönderilmesini isteyin. Çünkü JSON dosyasının açılmamasının en büyük, belki de tek nedeni hasarlı ya da bozuk olmasıdır.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev