Kitap Nedir? TDK'ya göre Kitap Anlamı Nedir?

Kitap nedir? Bir kenarından birleştirilmiş bir şekilde olmak suretiyle dış yüzeyine cilt biçiminde bir kapak takılmış(bu malzemeler parşömen, kağıt vb.
9kuyruk.com
1239
.
9kuyruk.com
11 Kasım 2021 19:53
.
Kitap
.
Yazar: 9k
Kitap Nedir? TDK'ya göre Kitap Anlamı Nedir?

Kitap sözcüğü, kelime kökeni olarak Arapçadan dilimize geçmiştir. Kitap'ın asıl kökü ise “yazmak” anlamına gelen “ketebe”den gelir.


Bir kenarından birleştirilmiş bir şekilde olmak suretiyle dış yüzeyine cilt biçiminde bir kapak takılmış(bu malzemeler parşömen, kağıt vb. malzemelerden imal edilmiş olabilir) ve içeriğinde bulunmakta olan sayfaların üzerine baskı yapılmış bir bütünü ifade eder.


Bir yapıtın tamamını ya da bir bölümünü kapsayacak biçimde kendisine de kitap denilmesi söz konusu olabilir. Bilimsel alanda, edebiyat alanında, felsefe alanında ve daha pek çok birbirinden farklı alanda örneklendirilebilecek biçimde bütünsel olarak piyasaya sunulmuş durumda olan bu ciltli nesnelere sahip oldukları genel yapı itibari ile kitap denilmektedir.


Günümüz şartlarında teknoloji çağını önemli ölçüde yaşıyor olmamız sonucunda kitaplar artık yalnızca yazılı basımlar biçiminde değil, internet ortamında da okuyucuların hizmetine sunulur biçimde olmaktadır. Bu tür kitap sunumlarına ise “e-kitap” adı verilmektedir.


KİTAP NE DEMEK? TDK'YE GÖRE ANLAMI


Kitap kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.
Kitap, Arapça dilinden Türkçe'mize geçmiştir.
TDK'ye göre kitap kelimesi anlamı şu şekildedir:


- Ciltli veya ciltsiz olarak bir araya getirilmiş, basılı veya yazılı kâğıt yaprakların bütünü
- Herhangi bir konuda yazılmış eser
- Kutsal kitap

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev