Kol Kırılır Yen İçinde Kalır Atasözü - Ne Demek?

Kol Kırılır Yen İçinde Kalır atasözü, içinde geçen yen ne demek bilinmeyen bir atasözüdür. Kol Kırılır Yen İçinde Kalır atasözü anlamı nedir?
9kuyruk.com
1239
.
9kuyruk.com
03 Şubat 2022 00:27
.
İnternet
.
Yazar: 9 kuyruk
Kol Kırılır Yen İçinde Kalır Atasözü - Ne Demek?

Kol Kırılır Yen İçinde Kalır ne demek?


"Kol Kırılır Yen İçinde Kalır" atasözü, birbirine bağlı olan küçük gruplar arasında yaşanan olayların kötü de olsa bu grup içinde kalacağı ve dışarıya aktarılmayacağı anlamına gelir. Bu atasözü çoğu zaman aile, akrabalar, arkadaş grubu, inanç grubu, siyasi parti gibi manevi bağ ile birbirine bağlı olan grupları kapsar.


Bu atasözünü genele yayarak ülke, millet ya da ümmet genelinde kullananlar var. Ancak bu atasözü anlam olarak bu kadar geniş gruplardan ziyade aile gibi çok daha küçük grupları kapsamaktadır.


Türk Dil Kurumu’na göre Yen ne demek?  • isim Giysi kolu:


      "Yalnız ellerini yıkadı, kuruladı, yenlerini indirdi." - Ömer Seyfettin


Kol Kırılır Yen İçinde Kalır atasözünün anlamı nedir?


Türk Dil Kurumu’na göre yen ne demek öğrendik. Bu durumda "Kol Kırılır Yen İçinde Kalır" demek kol kırılır ama kemik içeride kalır demek değildir; kemik kırılır, giysi kolunun içinde gizli kalır demektir.


Yani eski Türkçede kullanılan ‘baş yarılır börk içinde, kol kırılır yen içinde’ atasözü aslında yen ne demek gösteriyor. Baş yarılır ama börk adı verilen bir şapka altında kaldığı için fark edilmez, kol kırılır ama yen adı verilen giysi kolu altında kaldığı için fark edilmez. 


Yen kelimesinin diğer anlamları:  • isim, bitki bilimi Yılanyastığıgiller, muzgiller vb. bitki familyalarında, çiçeklerin üzerinde bir örtü gibi duran ve çoğu renkli olan bir çiçek yaprağı.

  • isim, İngilizce yen Japonya para birimi.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev