18 bin Yıllık Evcil Köpek Yavrusu: DOGOR

Köpekler ne zaman evcilleştirilmeye başlandı? 18.000 yıllık köpek yavrusu dogor. 2020 yılındaki araştırmalara göre 11 bin yıl önce köpekler evcilleştirilmiş...
9kuyruk.com
633
.
9kuyruk.com
30 Haziran 2022 23:02
.
Bilim
.
Yazar: 9 kuyruk
18 bin Yıllık Evcil Köpek Yavrusu: DOGOR

üm evcil köpeklerin günümüz gri kurtlarıyla aynı atadan geldiği bilinirken, dostluğumuzun aslında bu kadar ‘erken’ bir zamanda başlamadığı tahmin ediliyordu. İşte o tahminler, yayımlanan yeni bir araştırmayla doğrulandı.


66’sının genomu henüz yeni taranan toplam 72 antik kurttan alınan genom örnekleri, hem antik hem de modern köpek türlerinin Asya’daki antik kurtlara yakın olduğunu gösterdi. Genomların alındığı antik kurtlar, yaklaşık 100 bin yıl önce yaşamış kurtlara ait idi.


Köpekleri Ne zaman Evcilleştirilmeye Başladık?


Yeni araştırmayla ortaya çıkan sonuçlardan birisi, kurtların halen tam olarak bilinmeyen evrim sürecine ışık tuttu. Özellikle bir gen varyantının izini süren biilim insanları, bu genin yaklaşık 10 bin yıllık zaman diliminde oldukça nadirden neredeyse her yerde var olmaya varan bir serüvene sahip olduğunu gördü. Buna neden olan mutasyon, günümüz köpeklerinde de bulunan ve kafa ve çene kemiklerinin gelişimini etkileyen IFT88 isimli bir geni etkiliyordu.


Bilim insanları, köpekler ve kurtlarda mutasyonun nasıl ve neden bu kadar yaygınlaştığını henüz açıklayamadı. Fakat yapılan tahminler, türlerin beslendiği avlarındaki çeşitliliğe dayanıyor. Bununla birlikte söz konusu genin henüz keşfedilmeyen bir görevinin de olduğu düşünülüyor.


Bununla birlikte araştırma, Kuzeydoğu Avrupa, Sibirya ve Amerika’daki ilk köpeklerin DNA’larının tamamını doğudaki kurt popülasyonundan aldığını ortaya koydu. Orta Doğu, Afrika ve Güney Avrupa’dan gelen ilk köpeklerdeyse Güneydoğu Avrasya’daki modern popülasyonların DNA’sından parçalar taşıdığı keşfedildi.


Araştırmadan çıkan en önemli sonuç ise köpeklerin ilk ne zaman evcilleştirilmeye başladığıyla ilgiliydi. 100 bin yıllık bir süreyi kapsayan araştırma, köpeklerin insanların hayatında bu süre içinde yer edinmiş olabileceğine işaret etti. Ayrıca araştırmanın çok çeşitliliğe işaret eden diğer sonucu, ilk evcilleştirmelerin dünyanın çeşitli yerlerinde, on binlerce yıl önce gerçekleşmiş olabileceğini de gösterdi.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev