Köpekler Kemikleri Neden Gömerler?

Köpeklerin sık sık yaptıkları kemik gömme, saklama; davranışının arkasında bilimsel olarak nasıl bir sebep yatıyor? Bilime Göre Köpekler Kemikleri Neden Gömerler?
9kuyruk.com
1257
.
9kuyruk.com
20 Mart 2022 00:36
.
Bilim
.
Yazar: 9 kuyruk
Köpekler Kemikleri Neden Gömerler?

Profesyonel köpek eğitmeni ve davranış uzmanı Teoti Anderson bu durumu "Bir sonraki yemeğinizi ne zaman bulacağınızı bilmiyorsanız, artıkları saklamak mantıklıdır." sözleriyle özetliyor.


Bilime Göre Köpekler Kemikleri Neden Gömerler?


Köpeklere, ataları olan kurtlardan kalan bu davranış, temelde kurtların avladıkları büyük hayvanların tek seferde yiyemedikleri kısımlarını sonrası için saklamak adına toprak altına gömmesi davranışına dayanır. 


Köpekler de onlara miras kalan bu davranışı zaman zaman uygular ve bazı kemikleri sonrası için saklamak adına, eğer toprak bulamasalar da minderlerin altı gibi garip yerlere saklarlar. Böylece, insanlardan 10.000 - 100.000 kat daha güçlü olan koku alma becerileri ile ihtiyaç duyduklarında gelip o kemiği bulacaklarını bilirler.


Köpekler neden kemik gömer?


Köpeklerin bu davranışı doğada ne sebeple yaptıklarını anladık. Peki evlerimizdekiler, her daim karınları tokken bu davranışı neden yapıyorlar? Köpek davranışları uzmanı Cesar Millan'a göre bunun sebeplerinden biri, köpeklerin çok sevdikleri bir yiyeceği daha sonra da 'keyif almak' için saklıyor olması ihtimali.


Ayrıca yine Millan'a göre sahipleriyle oyun oynamak için de zaman zaman köpekler bu türden bir davranış sergileyebilirler. Bu kemik saklama hareketi stresli köpekler için ise zaman zaman bir stres giderme yöntemi olabilir.


Uzmanlar köpeklerde bu davranışın gözlemlenmemesinin bir soruna işaret etmediğini de vurguluyor. Yani 'köpeğimin doğasında içgüdüsel olarak kemik saklama var ama hiç böyle bir şey yaptığını görmedim' diye düşünüp endişelenmenize gerek yok.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev