• Anasayfa
  • Kripto
  • Kripto Piyasasında Sıkça Kullanılan Terimler - 9kuyruk.com

Kripto Piyasasında Sıkça Kullanılan Terimler - 9kuyruk.com

Kripto piyasasında kullanılan terimler. Bitcoin ile Hayatımıza Giren Yeni Finans Kavramları, Address, Altcoin, Arbitrage, ATH, Block, Blockchain, ERC20, Hold
9kuyruk.com
1834
.
9kuyruk.com
03 Aralık 2021 21:20
.
Kripto
.
Yazar: 9k
Kripto Piyasasında Sıkça Kullanılan Terimler - 9kuyruk.com

Altcoin: Bitcoin harici kripto para birimi. Alternatif koin.


FEE: Trasfer için ödenen ücret, komisyon.


GAS: Bir işlemigerçekleştirmek için ağa ödenmesi gereken ücret.


DEFI: Merkezietsiz finans.


NFT: Non-Fungible token. Benzersiz, eşsiz token.


ICO: Kripto paraların ilk halka arz süreci.


COIN BURN: Kripto paray yakmak. Kalıcı olarak dolaşımdan çkarmak.


SATOSHI: Bitcoin'in yüz milyonda biri. En kuçuk birimi.


Public Key: Kripto para ekosisteminde ödemlerinizi almak için kullandığınız adrestir.


Private Key: Bir kripto cüzdan oluşturken ekosistem tarafından size verilen ve varlıklarınızın sahipliğini ispatlamanız için kullandığınız size özel şifre bu şifreler yine alfanumerik olabildiği gibi geliştirilmiş cüzdan özellikleri sayesinde 12,18,24 kelimeden oluşan şifrelerde olabilir.


Confirmation / Konfirmasyon: İşlemlerin ağ tarafından doğrulnaması işlemidir. Mining / Madenci: POW (Proof of work) yani iş ispatı algoritmasında çalışan kriptopara larda kripto para arzını sağlamak için blokların oluşmasını sağlayan ve yeni bir blok bularak koin arzını sağlama işlemi.


Cryptocurrency / Kripto para: Matematiksel hesaplamalar yöntemiyle üretilen kriptografi (şifreleme) altyapısına dayanan dijital para.


Difficulty / Zorluk: Blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten değerdir.


Double Spending / çifte harcama: Bitcoin yada diğer kriptopara için iki defa harcama yapma işlemidir. 


Escrow / Emanet hesap: Şartları önceden belirlenmiş hesapta varlık tutma işlemidir. Escrow da bulunan işlem, şartlar yerine geldiğinde gerçekleşir.

Airdrop: Sözlük anlamı havadan gelen yardım olan airdrop blockchain ve kriptopara ekosisteminde ise yeni projelerin tokenlarını ücretsiz olarak dağıtması anlamına gelir. Tanıtım yapmak ve bir topluluk oluşturmak amacıyla ve stratejik bazı sebeplerle projenin tokenları kişilere ücretsiz olarak dağıtılır.


Hodl: Aslında Hold yani tutmak bekletmek anlamına gelen kelime reddit platformunda bir üyenin yanlışlıkla HODL olarak kullanmasından sonra kriptopara camiasında aldığın kripto parayı tut/sakla anlamında kalıcı bir yer edinmiştir. Buy&Hodl


Algorithm / Algoritma: Problem çözme ya da hesaplama işlemlerinde,bir bilgisayar tarafından izlenecek bir süreç ya da kurallar serisi


Dominance / Hakimiyet: Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunu diğer tüm kripto para birimlerinin genel pazar payı ile karşılaştıran bir endekstir . Bitcoinin baskınlığı olarakta bilinmektedir.

Dump: Bir koinin aniden satılması ve fiyatların düşmesi durumu

ERC-20: Ethereum blockchainde token standardı. Adresler arası veri aktarımı ve veri erişimi de dahil olmak üzere genel bir kural listesidir.

Escrow / Emanet: Blockchain ekositeminde, bir parayı, bir belgeyi akıllı sözleşme kullanarak emanate bırakma durumu

Ether: Ethereum ekosistemin para birimi

Ethereum Improvement Proposal / Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP): Ethereum Geliştirme Teklifleri (EIP'ler), temel protokol özellikleri, müşteri API'leri ve sözleşme standartları dahil olmak üzere Ethereum platformunun standartlarını tanımlar.


Address: Dijital para biriminde adres terimi, temelde bir kullanıcının dijital para birimini gönderdiği ve aldığı bir hedeftir. Bir bakıma banka hesaplarımızın sahip olduğu IBAN adresi gibi düşünebiliriz.


Arbitrage: Kripto para dünyasında arbitraj terimi, iki farklı borsa arasındaki fiyat farkından yararlanmayı ifade eder. 


ATH: "ATH" (All-Time High), İngilizce "Tüm Zamanların En Yükseği" ifadesinin kısaltmasıdır. Dijital para piyasalarını takip etmek için bu terimi bilmek özellikle önemlidir.


Block: Birçok dijital para birimi, onaylanmış ve ardından bir araya getirilmiş işlemleri içeren bloklardan yararlanır. Neredeyse her 10 dakikada bir yeni bir blok “mining” yoluyla blok zincirine eklenir.


Değerli okurlarmız sizlerde yorumlar bölümünden kripto dünyasında kullanılan terimleri bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev