Nobel Ödülü Alan Türkler Kimdir?

Türkiye topraklarından çıkıp 1901 yılından beri dağıtılmakta olan Nobel Ödülü alan türklere, önemli isimlere ve hikayelerine yakından bakıyoruz.
9kuyruk.com
967
.
9kuyruk.com
31 Mart 2022 19:30
.
İnternet
.
Yazar: 9 kuyruk
Nobel Ödülü Alan Türkler Kimdir?

Nobel Ödül Alan 2 Türk Orhan Pamuk ve Aziz Sancar Kimdir?


Hem ödüle layık görülen kişi hem de kişinin ülkesi için büyük bir onur kaynağı olan Nobel Ödülleri, yıllardır insanlığa hizmet eden kişileri öne çıkarıyor. Bu ödüller kapsamında insanlığa fayda sağlayan birçok yabancı isim gördük. Şimdiyse bizim topraklarımızdan çıkıp bu ödüle layık görülen önemli isimlere bakıyoruz.


Her yıl verilmekte olan Nobel Ödülleri’ni duymayan yoktur. 1895 yılında ünlü kimyager ve mühendis Alfred Nobel’in bizzat kendisinin kurduğu dernek tarafından 1901 yılından beri her yıl farklı dallarda ‘insanlığa katkı sağlayan’ kişilere verilen bu ödüller hem kişinin kendisi hem de ülkesi için büyük bir onur kaynağı haline geliyor.


Tıpfizikkimyabarışedebiyat ve fizyoloji alanlarında verilen bu ödüllerin genelde yabancı isimlere gittiğini görüyoruz. Fakat bu sebeple ülkemizde bu alanlarda kayda değer çalışmalar yapan kişilerin olmadığını düşünmeyin. Zira ülkemizde, yaptıkları çalışmalarla Nobel Ödülü almasını dilediğimiz kişiler bir yana, halihazırda Nobel Ödülü almış olan Türk isimler bulunuyor. Gelin kendilerine yakından bakalım.


Nobel Ödülü Alan Türkler Kimdir?


Nobel Ödülü alan Türkler kimlerdir?  • Aziz Sancar: Nobel Kimya Ödülü

  • Orhan Pamuk: Nobel Edebiyat Ödülü


Şimdiye kadar Nobel Ödülü almış olan 2 Türk isim bulunuyor. Bu kişiler ise Prof. Dr. Aziz Sancar ve Yazar Ferit Orhan Pamuk. Nobel Ödülleri’ni nasıl aldıklarına gelin birlikte bakalım.


Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü'nü nasıl, ne zaman ve hangi eseri ile kazandı?


Nobel Ödülü Alan Türkler Kimdir?


Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Tam olarak ödülünü aldığı tarih ise 12 Ekim 2006. Ülkemizden çıkıp Nobel Ödülü alan ilk kişi olma unvanı da kendisinde bulunuyor. Kendisinin Nobel Edebiyat Ödülü’nü nasıl kazandığına gelelim.


İsveç Akademisi, ödülün verileceği gün “2006 Nobel Edebiyat Ödülü 'Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbiriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan' Orhan Pamuk'a verilmiştir” sözlerini söylemişti. Devamında “Çağdaş romanın köklerini değiştirdiği için...” şeklindeki açıklamalar da Pamuk’un yurt dışındaki büyük etkisini gözler önüne seriyor.


Yazdığı kitaplarla hem yurt dışında hem de ülkemizde adını büyük bir kesime duyuran Yazar Orhan Pamuk, eserleriyle dünyanın farklı yerlerinde birçok farklı ödüle de layık görüldü. Bu yerlerin arasında İrlanda ve Amerika Birleşik Devletleri de bulunuyor. Daha önce katıldığı ve kazandığı yarışmalardan ve Fransa’da 2007 yılında gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’nde jürilik yapmış olmasından bahsetmiyoruz bile.


Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü'nü nasıl, ne zaman ve hangi çalışması ile kazandı?


Nobel Ödülü Alan Türkler Kimdir?


Prof. Dr. Aziz Sancar ise 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştü. Orhan Pamuk’tan sonra ülkemizden çıkıp Nobel Ödülü alan ikinci kişi olan Aziz Sancar’ın hayat hikayesini merak ediyorsanız oldukça ilham verici olduğunu söyleyebileceğimiz hikayesine buradan göz atabilirsiniz.


Nobel Kimya Ödülü’nü, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve bu onarım sırasında genetik bilginin nasıl korunduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde aldı. Bu çalışmanın detaylarını da hayat hikayesini aktardığımız yazımızda bulabilirsiniz. Söz konusu ödül; Aziz Sancar, Paul Modrich ve Tomas Lindahl olmak üzere üç bilim insanına verilmişti.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev