10 Polisiye Roman Önerisi

Çözülememiş cinayetlerin ve gizemlerin peşinden gitmekten keyif alanlara, her biri birbirinden başarılı 10 polisiye roman tavsiyesi hazırladık.
9kuyruk.com
1145
.
9kuyruk.com
31 Temmuz 2022 17:42
.
Kitap
.
Yazar: 9 kuyruk
10 Polisiye Roman Önerisi

Morgue Sokağı Cinayetleri - Edgar Allan Poe


Listemizde ilk sırada, polisiye ve gerilim edebiyatının kurucularından diyebileceğimiz Edgar Allan Poe var. Morgue Sokağı Cinayetleri ise tarihin ilk dedektiflik öyküsü. Korkunç bir cinayete kurban giden iki kadının hikayesini anlatan Morgue Sokağı Cinayetleri, eğer bu türü seviyorsanız ve henüz okumadıysanız mutlaka listenize eklemeniz gereken bir kitap.


Esrar-ı Cinâyât - Ahmet Mithat Efendi


Cesedi bulunan bir genç kız, intihar süsü verilerek öldürülen bir başka kurban, adaletsizlikler ve rüşvetle dolu çürümüş bir sistem. Türk edebiyatının değerli yazarlarından Ahmet Mithat Efendi'nin Esrar-ı Cinayat isimli öyküsünde polis şefi Osman Sabri ile Muharrir Efendi, güçlerini birleştirerek gizemli cinayetleri çözmek ve sistemi onarmak için mücadele ediyorlar.


Sarı Odanın Esrarı - Gaston Leraux


Suçlunun hiçbir çıkışı olmayan bir odadan gizemli bir şekilde sırra kadem bastığı, ortada işlenmesi imkansız gözüken ancak gerçekleşmiş, çözülmesi gereken korkunç bir cinayet olan 'kilitli oda' ya da 'imkansız suç gizemi' olarak anılan türün ilk örneklerinden biri olan Sarı Odanın Esrarı da listemizde.


Ünlü bir bilim insanının şatosunda gerçekleşen bir cinayeti çözebilmek için bir 'dedektif' ve bir avukat olay yerine gider ve bu bulmaca gibi cinayeti araştırmaya başlarlar!


Binbir Gece Polisiyeleri - Robert Louis Stevenson


Her biri birbirinden ilgi çekici kısa hikayelerden oluşan Binbir Gece Polisiyeleri, İngiliz kısa hikaye geleneğinin öncü eserlerinden biri. Define Adası ve Dr. Jekyll ve Mr. Hyde gibi eserlerin ünlü yazarı Robert Louis Stevenson'a yazarken eşinin de eşlik ettiği bu hikayelerin hepsi, polisiye tutkunlarını etkileyecek türden.


Death Note: Bir Başka Defter Los Angeles BB Cinayetleri - Tsugumi Ooba & Takeşi Obata


Los Angeles'ta yaşanan bir dizi seri cinayeti bir dedektif ve bir eski FBI ajanı ile birlikte çözmek ister miydiniz? Her yeni gelişmeyle işlerin giderek daha sarpa sardığı ve her geçen an daha da zorlaştığı bu etkileyici cinayetler öyküsü, bir polisiyeden beklediğiniz her şeyi sunuyor.


Cam Kent - Paul Auster


Tüm eserleri birbirinden başarılı bir yazar olan Paul Auster'ın gizemlerle, cinayetlerle, ürkütücü telefonlarla ve nasıl gerçek olabileceğine ihtimal vermeyeceğiniz detaylarla dolu serisi New York üçlemesinin ilk kitabı Cam Kent. Bir polisiye yazarının içinden çıkamayacağı garip olaylarla dolu bu kitap, kesinlikle listenize eklemeniz gereken eserlerden biri.


Amanvermez Avni - Ebu's Süreyya Sami (10 Kitaplık Set)


Osmanlı'nın son dönemlerinde geçen, İstanbul'un ve Osmanlı'nın kalabalık insan manzaralarını en iyi şekilde yansıtan, bunu yaparken bir yandan da dönemin sosyal ve siyasi yapısına göndermeler yapan Amanvermez Avni serisi, pek çok yerde 'Türklerin Sherlock Holmes'ü' olarak geçiyor.


Yalnızca artık ünüyle Osmanlı'nın saray çevresinde bile tanınan bir 'dedektif' olan Avni karakteri için bile okumaya değer olan serinin tüm eserlerinin bir arada bulunduğu derlemeyi kütüphanenize eklemek isteyebilirsiniz!


Sokratis’in Oyunları - Suphi Varım


Bu kez de yine Osmanlı'nın son günlerinde ama İzmir'de geçen bir polisiye önerimiz var. Suphi Varım'ın garip ve zeki dedektif karakteri Sokratis'in İzmir'de geçen ve ayaklanmalar, cinayetler ve gerilim dolu maceralarına giriş kitabı Sokratis'in Oyunları.


Patasana - Ahmet Ümit


Ülkemizde polisiye roman denince akla gelen ilk isimlerden olan Ahmet Ümit'in en sürükleyici kitaplarından biri Patasana. Fırat kıyısında Hititler döneminden kalma tabletlerin kazısı sırasında yaşanan gerilim dolu olaylar, cinayetler, tehditler ve gizemli olaylar bir yandan her sayfada içine çeken bir kurgu yaratırken bir yandan da Anadolu topraklarının binlerce yıl öncesini resmediyor. 


Melekler ve Şeytanlar - Dan Brown


Polisiye ve suç romanlarının yer aldığı bir listede Dan Brown'a da mutlaka yer vermek gerekir. Aslında bu türün sevenlerinin çok büyük bir kısmı okumuş olabilir ama yine de içinde gizli örgüt 'İlluminati'nin, bedenine gizemli işaretler kazınarak öldürülmüş kurbanların, Vatikan'ın papa seçimlerinin ve kurtarılması gereken bir medeniyetin olduğu Melekler ve Şeytanlar'ı henüz okumadıysanız mutlaka göz atmalısınız.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev