Scooter'ların Bazıları Neden Alev Alıyor?

Scooter'ların Bazıları Neden Alev Alıyor? bu aletler, nadir olsa da pilleri yüzünden alev alabiliyor. Peki bunun nedeni nedir?
9kuyruk.com
908
.
9kuyruk.com
30 Ocak 2023 23:16
.
Teknoloji
.
Yazar: 9 kuyruk
Scooter'ların Bazıları Neden Alev Alıyor?

İçinde bulunan güvenlik sistemleri sayesinde scooter, oldukça güvenli bir ulaşım aracıdır. Çok nadir olmakla birlikte bazı durumlarda pilde yaşanan kimyasal sorunlar, scooter'ların yanmasına neden olmaktadır.


Hepimiz telefonda uzun saatler geçirdiğimiz zaman veya oyun oynadığımız zaman kapak kısmının ısındığını fark ederiz. Kapak kısmı, telefonu şarj ettiğiniz zamanlarda bile ısınabilir. Bunun sebebi ise pilde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar olarak söylenebilir.


Kullandığımız neredeyse çoğu elektronik cihaz, gücünü lityum iyon pilden almaktadır. Lityum iyon piller, en iyi pil teknoloji olarak gösterilir ve bundan dolayı cihazlar için en iyi pil çözümü olarak öne çıkmaktadır. Bu piller, yüksek enerji yoğunluğuna sahip oldukları için tercih edilir. Fakat en büyük avantajları, aslında en büyük dezavantajlarını da doğurmaktadır.


Fazla yoğunluk en büyük risk!


Bir pil hücresi şarj edildiği zaman, ısıyı emmesinden dolayı bir tepkimeye neden olur. Bu tepkime aynı zamanda da pilin dışına bir ısı yayar. Bu ısıya örnek olarak, telefonu kullanırken ısınmasını söyleyebiliriz. Bu ısı, sistemden (batarya) doğru bir şekilde uzaklaştırılmazsa diğer pillere zarar verebilir ve bundan dolayı sistemde bir patlamaya/yanmaya yol açabilir.


Bu olayın önlenmesi için ısının uygun bir şekilde dağıtılması ve pilin fiziksel olarak iyi bir şekilde izole edilmesi gerekmektedir. Scooter firmaları özellikle günlük olarak insanların kullandığı markalar, bu güvenlik önlemlerini iyi bir şekilde yerine getirdikleri için korkmanız gereken bir durum yok.


Kişisel olarak satın aldığınız scooter'ın güvenliği için ise dışarıdan bir bilgi alabilir, önerilen güvenlik önlemlerini uygulayabilirsiniz.

Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev