Yerel Seo Nedir, Nasıl Yapılır? 8 Adımda Local Seo - 9k

Yerel SEO diğer bir adıyla local SEO veya bölgesel SEO; arama motorlarında bölgesel anlamda yapılan aramalar için belirli anahtar kelimelerde en üstte çıkmanızı sağlayan çalışmadır.
9kuyruk.com
1170
.
9kuyruk.com
13 Mayıs 2022 01:29
.
İnternet
.
Yazar: 9k
Yerel Seo Nedir, Nasıl Yapılır? 8 Adımda Local Seo - 9k

Yerel SEO diğer bir adıyla local SEO veya bölgesel SEO; arama motorlarında bölgesel anlamda yapılan aramalar için belirli anahtar kelimelerde en üstte çıkmanızı sağlayan çalışmadır. Google'ın amacı kullanıcılara en yararlı sonucu vermektir. Yerel seo'da ise bir hizmet almak isteyen kullanıcılara o bölgedeki en iyi local seo çalışmasına imza atmış olan işletmeler üst sıralarda listelenmektedir.


Bu sebeple hizmet verdiğiniz bölgede yerel SEO çalışması yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren rakiplerinizin %65’inin önüne geçebilirsiniz.


YEREL SEO NEDEN GEREKLİDİR? • Ülkemizde internet erişimi olan kişilerin %95’i yerel aramalar yaparak istediği ürün ya da hizmete ulaşıyor.

 • Local olarak bir ürün ya da hizmet arayan kullanıcıların %70’i yerel işletmeleri bulmak için arama motorlarını tercih ediyor.

 • Mobil cihaz sahiplerinin %75’i bir firmanın adres ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerine arama motorları vasıtasıyla ulaşıyor.

 • Mobil olarak arama yapan kullanıcıların %82'si yerel işletmelerin ürün veya hizmetlerini satın alıyor.


Bu 4 maddede belirtmiş olduğumuz istatistikler ister büyük bir işletme olsun ister küçük yerel seo çalışmalarının önemini ortaya koyuyor.


Yerel SEO diğer bir adıyla local SEO veya bölgesel SEO; arama motorlarında bölgesel anlamda yapılan aramalar için belirli anahtar kelimelerde en üstte çıkmanızı sağlayan çalışmadır.


Google Benim İşletmem (Google My Business) (GMB)


Google Benim İşletmem (Google My Business) işletmelerin yerel sonuçlarda ki sıralamasını aşağıdaki kriterlere göre belirler:


Hesabını Açarken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Kısımlar:


Kategori Seçimi: Google, işletmenizin hangi hizmeti sunduğunu seçilen kategoriler aracılığı ile anlar. "Birincil Kategori" seçimini doğru oluşturmak önemlidir. "Ek kategoriler" kısmında sunduğunuz diğer hizmetleri sunmanız ise mümkün.


İş Tanımı: İş profilinizi oluştururken işletmenizin açıklama alanına 750 kelimeye kadar bilgi sunmanız mümkün. Bu alanın tamamını kullanmaya çalışın ve hizmetleriniz ile alakalı anahtar kelimelerinizi bu alanda kullanın.


İşletme Bilgileri: Profilinizi oluştururken isim, adres, telefon numarası ve diğer tüm bilgileri eksiksiz ve doğru oluşturduğunuzdan emin olun.


İşletme Adı: Hizmet alanı + şehir adı yapısını kullanın. Örneğin: Terme İrem Çiçekçilik veya İrem Çiçekçilik Terme


Önem Derecesi Arttırma


Fotoğraflar: GMB profilinizde İç mekan, Dış mekan, Ekip, Kimlik ve benzeri alanların fotoğrafını ekleyin.


Yorumlar: Yorumlar en önemlisi! Hem kullanıcılar hemde Google yorumlara çok değer veriyor. İşletmenizi tercih eden müşterilerinizden sizleri oylamasını ve hakkınızda yorum yapmasını isteyin. 


Sitenize Gelen Bağlantılar: Web sitenize diğer sitelerden gelen bağlantılar, sayfanızın otoritesinin ve arama görünürlüğünün artmasını sağlayan en bilinen kriterler arasında yer alır. 


Yerel SEO diğer bir adıyla local SEO veya bölgesel SEO; arama motorlarında bölgesel anlamda yapılan aramalar için belirli anahtar kelimelerde en üstte çıkmanızı sağlayan çalışmadır.


Google Benim İşletmem'de Dikkat Etminiz Gereken 8 Madde: • Doğru biçimlendirilmiş ve bağlantılar içeren uzun, benzersiz bir açıklama ekleyin.

 • İşletmeniz için doğru kategorileri seçin.

 • Mümkün olduğunca çok fotoğraf yükleyin.

 • Girişinize yerel bir telefon numarası ekleyin.

 • Web sitenize ve yerel dizinlere uygun olan işletme adresinizi ekleyin.

 • Yüksek çözünürlüklü bir profil resmi yükleyin.

 • Açılış saatlerinizi ve günlerinizi ekleyin.

 • Müşteriler için yorum alanı ekleyin.


* Bir yere gitmek isteyen insanların %75’i Google ya da Yandex servislerini tercih ediyor. Ayrıca bu durum sadece Google’da yapılmıyor, kullanıcılar artık farklı platformlardan da arama yapıyor. Örneğin; Bing, Yelp, Apple Maps vb.


* Forbes dergisi tarafından yapılan bir araştırmada, akıllı telefon kullanıcılarının %95'i telefonlarını yerel aramalar yapmak için kullanıyor ve %60'ı ziyaret ile sonuçlanıyor. • Yine SearchEngineWatch tarafından yapılan bir inceleme mobil kullanıcıların %70'inin cep telefonları ile Google üzerinden gerçekleştirdiği arama sonuçlarında bir işletme ile iletişime geçtiğini söylüyor.


Yorumlar (0)
İlginizi Çekebilir
Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev Umut Alev